Araç Arızaları

Araba Amortisör Arıza ve Çözümleri Nelerdir

0
Amortisör
Amortisör

Taşıtlardaki amortisörlerin misyonu, süspansiyon sistemindeki salınımı yavaşlatarak sürüş konforu sağlamaktır. Amortisör misyonunu bütün olarak yerine getirmiyorsa amortisör arızası alana gelmiş demektir. Otomobillerin bu aksamlarının özellikle bozuk yol şartları sebebiyle kısa zamanda yıpranabilmektedir. Yıpranma ilerlerken de sürücünün bu vaziyeti hemen fark edemeyebilmektedir. Ancak amortisörün arızalı olup olmadığını kavramanın birkaç kolay usulü vardır.

Özellikle ani fren yapıldığında taşıtın ön tarafı sıradanın dışında öne uyuyorsa ve yan yellerden etkileniyorsa amortisörlerin eskidiği düşünülmelidir. Süspansiyonun çok sert olması vaziyetinde özelliğini kaybetmiş ya da yanlış seçilmiş amortisör vardır. Ayrıca helezonların da yanılgılı seçilmiş olması olasıdır. Çözümü ise yeni amortisörlerle birkaç km yol gidilmesidir. Vaziyet düzelmiyorsa amortisörler değiştirilmelidir. Amortisörün çok olasılığı da vardır. Bu gidişatta arızalı amortisör, aşınmış iç parçalar, zayıflamış helezon ya da yanlış seçilmiş amortisör akla gelmelidir. Çözümü ise amortisör ya da helezonların hakimiyet edilmesi ve gerekirse yenilenmesidir. Yol alevlen cılızsa bunun sebebi de amortisör başkalaşımının ardından rot ayarının yaptırılmaması ya da geçimsiz amortisörlerin balanssızlığa neden olmasıdır. Çözümü ise amortisörlerin aralıksız çift olarak değiştirilmesidir. En uygunu dördünün birden başkalaşımıdır. Ön amortisörlerin başkalaşımının ardından ön kumpas ayarı yaptırılmalıdır. Taşıtta çökme varsa sebebi kırık ya da bitkin helezonlar, yanılgılı amortisör tercihi veya kilitlenmiş amortisördür. Böyle bir amortisör arızası alana geldiğinde özellikle amortisörün kilitlenmesi vaziyetinde tamir değiş başkalaşım lüzumludur.

Lastiğin kumpassız yıpranması ise yanlış lastik tazyiki, yanılgılı rot ayarı, muntazam ya daz asimetrik çalışmayan frenler, çok yumuşak süspansiyon ve aşınmış amortisörlerdendir. Çözümü ise kolaydır. Öncelikle lastik tazyiki hakimiyet edilmeli, ön ekip ayarını yaptırılmalı, amortisörler 20 bin kmde bir hakimiyet ettirilmelidir. Kimi zaman direksiyon titreyebilmektedir. Bunun sebepleri arasında makûs tekerlek balansı ve rot ayarı, balanssız olarak aşınmış frenler ya da fren diskleri, aşınmış direksiyon amortisörü ile makûs monte edilmiş amortisör gelmektedir. Meseleyi ortadan kaldırmak için aşınmış parçalar değiştirilmeli, amortisör kurulumu hakimiyet edilmelidir. Yağ firariyi varsa ilk akla gelen kurulum sırasında zarara uğramış amortisör milidir.

Ayrıca zararlı toz tüpü, toz tüpü olmadan monte edilmiş amortisör, taşıtın çok fazla tozlu civarda kullanılması, aşınmış keçe, zararlı amortisör tüpü de yağ firarisine neden olmaktadır. Onarım için ara tamir ve bakım merkezine müracaat etilmelidir. Sık sık amortisör arızası ile karşı karşıya kalmamak için amortisör ve helezonlar hakimiyet edilmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir. Taşıtın süspansiyon sisteminin yerine oturması için bir ölçü yol gidilmelidir. Amortisör ya da helezonları hakimiyet edilmelidir.

Supap erimesi nasıl anlaşılır ? Supap Arızası Belirtileri

Önceki Yazı

Peugeot 307 Braking System Fault Arızası ve Çözümü

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir