Araç Arızaları

LPG’de Arıza Lambası Neden Yanar ?

0
LPG'de Arıza Lambası
LPG'de Arıza Lambası

LPG’de arıza lambası neden yanar sualinin yanıtını kısa ve anlaşılır şekilde yanıtlayalım. LPG’de arıza lambasının yanma nedenleri genelde üç değişik nedenden alana kazanç. Bu nedenler taşıta uygun olmayan LPG kitinin takılması, Lpg şırıngaları veya sisteminde arıza olması son olarak LPG kurulum veya kalibrasyon parametleri yanlış olarak ayarlanmasıdır.
Özellikle yeni jenerasyon taşıtlarda motor çalışma sistemi daha öncekilere göre çok değişik olduğu için bu cins vasıtalara kurulum edilecek lpg sistemi doğru seçilmelidir. LPG sistemi doğru seçilmediği taktirde vasıtada arıza lambasını yanması ve başka meselelere yol açtığını öğrenmemiz gerekir. Sıfıra yakın vasıta sahiplerine nasihatim fabrikanın önerdiği LPG markalarını taktırmak olacaktır.
Bu sayede vasıta garantiden çıkmaz ve gazda arıza lambası yanıyor gibi meseleler yaşanmaz. Yanlış yapılan LPG kurulum ve ayarı sebebi ile arıza lambası yanarmı sualinin yanıtı altta özetlenmiştir.
1- Şırınga hortumlarının ve bağlatı mesafesinin uzun olması
2- Taşıta uygun şırınga mozullarının takılmaması zengin yada muhtaç karışıma yol açıp LPG’de arıza lambası yanmasına yol açar.
3- Taşıta geçimsiz LPG şırıngayı takılması veya LPG şırınga arızası suratından arıza lpg’de lambasını yanar.
4- Şırınga kablo sıralarının yanlış dizilmesi manifolda giden yakıt sıralaması karışacağı için arıza lambası yanar.
5- Regülatörden şırıngaya giden gaz hortumunun uzun olması LPG şırıngalarına gazı yetiştirmeyeceğinden muhtaç karışıma neden olup LPG’de arıza lambasını yakacaktır.
6- LPG ayarı yapılırken işin basitine kaçıp kayıtlı ayar kullanıp gaz şırınga sürerini haritadan ayarlanmaması zengin veya muhtaç karışıma neden olacağından LPG’de arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.
7- Gaza geçiş ısısının düşük olması şırıngalara akışkan gaz gideceği için vasıtada teklemeye ve arıza lambası yanmasına neden olur.
8- Regülatör tazyiki düşük tazyike ayarlanırsa arıza lambasının yanmasına yol açar.
9- Ecu arızalı ise şırınga zamanlarını yüksek yakalayabilir bu sebeple vasıtada zengin karışım alana kazanç bu nedenden arıza lambası yanar
10-Regülatör arızası veya map sensörünün arızalı olması gaz tazyikinin kumpassız hale gelmesine yol açar vasıta zengin veya muhtaç karışım idrak ederek arıza lambasını yakar. Böylece kısaca LPG’de arıza lambası neden yanar sualine sarihlik getirmiş olduk.

Şanzıman Arızalarının Genel Nedenleri

Önceki Yazı

Supap erimesi nasıl anlaşılır ? Supap Arızası Belirtileri

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir