Araç Arızaları

Motor Yağ Kaçağı Nasıl Önlenir

0
Motor Yağ Kaçağı
Motor Yağ Kaçağı

Motor Yağ Kaçağı Özellikle 2010 model ve altı vasıtalarda, motor ve şanzıman aksamından yağ firarileri görülmesi nerede ise normalleşmiş bir vaziyet. Bu gidişata neden olan etmenler genellikle sonradan yapılan tamiratların itinasızlığı, keçe ve contalarda alana gelen yıpranmalar ve aşınmalar, parçalarda alana gelen arızalar gibi sebeplerden alana gelmektedir. Bu yazımızda motordan yağ firariyi nasıl yasaklanır yolları ve usullerini sizin için listeledik.Bunun için öncelikle yağın nereden azaldığını görmeniz gerekmektedir. Fakat genel olarak motorunda yağ firariyi olan taşıtlar için önerilen usuller altta listelenmiştir.

Yağ Tapasında Yıpranma Rahatlama Varmı Hakimiyet Edilmeli Contası Yenilenmelidir.
• Kartel Contasından ve iletişim vidalarından firari var mı hakimiyet edilmeli var ise kartel contası değiştirilmelidir.
• Bazı yağ markaları tarafından 100,000 kilometre ve üstü taşıtlar için önerilern ve firarileri önleyen motor yağları kullanılabilir. Misal vermek gerekir ise 10*60 castrol gibi aşınmış motorlar için yağlar bulunur. Fakat vasıtanıza geçimli olup olmadığı istikametinde yağ şirketinden yada ustanızdan bilgi almanız gerekmektedir.
• Yağ filtresi ve etrafı en sık yağ firariyi görülen yerler arasındadır. Bu kısımları hakimiyet ederek conta ve sıkılığını hakimiyet edin.
• Yağ müşürü ve Yağ Lamba soketi etrafından sıklıkla firariler oluşabilir. Bu kısımlar hakimiyet edilmelidir.

Motor yağ firarilerinin bir hayliyi, motordan değil de etraf donanımlardan yada şanzımandan gelen firarilerden oluşabilmektedir. Fakat rengi motor aksamı nedeni ile siyah görüneceği için sıklıkla motor yağı ile karıştırılabilir. Bu sebeple motor etrafından yağ kaçırabilecek parça ve teçhizatları da gözden geçirmek gerekecektir.

Bu parçaların arasında en sık firarilere neden olabilecek parçalar ve firari sebepleri ise listelenmiştir.

Direksiyon Power yağ firariyi haznesi etrafı, tahlike ve devirdaim pompası hortumlarında firariler görülebilir Bu kısımlar hakimiyet edilmelidir.
• Fren Hidrolik İletişim hortumları ve rekorları ile yağ hakimiyet haznesi etrafında firariler olup olmadığını hakimiyet edin.
• Taşıt motor soğutma suyu firarileri sıklıkla taşıt altında yağ firariyi ile karıştırılabilir. Genellikle su haznesi, radyatör irtibatları, termostat, devirdaim pompası gibi aksamlardan su firarileri görülebilir. Bu kısımlardan firari olup olmadığını hakimiyet edin.
• LPG regilatörü arızası arızası, taşıt soğutma suyu kullanarak çalışır Dizel vasıtalarda olmasa da benzinli ve lpg’li vasıtalarda lpg regilatöründen firariler görülebilir. LPG beyni ve etrafından bir sızıntı olup olmadığını hakimiyet edin.
• Şanzıman Yağ tapası etrafını hakimiyet edin.
• Eksen Keçelerinden firariler en sık görülen gidişattır. Eksen keçe ve körüklerini hakimiyet edin.
Tüm bu noktalar hakimiyet edildiğinde vasıtada var olan rastgele bir yağ yada akışkan firariyi var ise sebebini %80 olasılıkla netleştirecektir. Bu hakimiyetlerden sonra cüzzi maliyetler ile mevzubahisi firarilerin onarımını yaptırabilirsiniz.

Motor Yağ Kaçakları Giderilmesse Ne Olur?

Önceki Yazı

Motor Üflemesi Nasıl Anlaşılır

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir