Opel

Opel Corsa InSP, InSP2, InSP3, InSP4 Arızası ve Çözümleri

0
Opel Corsa InSP Arızası
Opel Corsa InSP Arızası

InSP yani In Service Period un kısaltılmışıdır. Türkçesi “servis zamanı gelmiş” biçiminde çeviri edilebilir. InSP iletiyi alan sürücünün kaygı etmesine gerek yoktur. Ancak siz yine de temkinli davranmanızda yarar vardır.

Arabanın arıza çıkarmadan sorunsuz ve tehlikesiz biçimde çalışması için rehberinde belirtilen bakımların zamanında yapılması gerekmektedir.

Diğer arabalarda olduğu gibi Opel Corsa’da da motor yağı zamanları ve periyodik bakım için öneri edilen zaman aralıkları vardır. InSP ibaresi bunu önceden sürücülere bildirmek içindir.

Opel Corsa vasıtalarda InSP ibaresini 4 değişik biçimde karşımıza çıkmaktadır. Her birinin anlamı değişiktir.

Şayet zaten taşıtın bakımını yaptırmış iseniz bunu dikkate almanıza gerek yoktur ama bakımdan sonra sıfırlanması gerekir. Bu durum genelde servis tarafından atlanmış olabilir. Ekranda InSP ibaresine karşın belirtilen zaman veya kmde bakım yapılmaz ise garanti hakkı kaybolabilir.

Ekranda InSP ibaresi şu biçimlerden biri biçiminde gelecektir:

InSP

Bakım veya motor yağı geldiğini kontak açıldıktan sonra km sayacı ekranında InSP ibaresi görüntülenecektir. Ekranda InSP ibaresi görüldüğünde 500 km veya 1 hafta içerisinde zorunlu servis götürülmesi gerekir. Aksi takdirde taşıtın garantisi kaybedilebilir.

InSP ibaresi görüldüğünde bir sonraki servise kadar olan kat edilebilecek mesafeyi kontak kapalı konumdayken görüntülemek olasıdır:

Günlük km sayacının sıfırlama düğmesine kısa bir zaman basın, km göstergesi yanar. Ayar düğmesine takribî 2 saniye basın, InSP ve kat edilebilecek geri kalan mesafe gösterilir.

InSP2

Ampul arızasına işaret eder. Patlak ampulü tespit ettikten sonra değiştirmeden evvel kontağı ve alakalı anahtarı kapatınız. Takılacak ampulün camında yakalamayınız camda parmak izi kiri kalır soketinden yakalayınız.

Takacağınız ampul lamba soketi üzerindeki Watt kıymeti kadar olmalıdır, bundan fazla olmamalıdır. Sağ tarafın ampullerini değiştirirken hava filtresindeki hava hortumu iletişimini ayırmak gerekir.

Sol tarafın ampullerini değiştirirken yaparken sigorta kolisinin kapağını açmak gereklidir.

Ampulde kir var ise pak bir beze içki veya beyaz ispirto dökülerek arınılabilir.

InSP3

Merkezi kilit sistemi kumanda bataryayı bitmiş veya azalmış demektir. Bu durumda uzaktan kumandanlı anahtarını pilini kendiniz değiştirebileceğiniz gibi bir anahtarcıda da değiştirebilirsiniz.

InSP4

Dizel yakıt filtresinde su var demektir. Bu vaziyette yakıt filtresinin suyunu boşaltmak gerekir. Yüksek nemli bölgelerde veya gece-gündüz sıcaklığının fazla olduğu bölgelerde dizel yakıt filtresinde daha hızlı su bir araya gelmektedir.

Peugeot 307 Braking System Fault Arızası ve Çözümü

Önceki Yazı

Opel Astra ESP Işığı Neden Yanar ve Çözümü

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir