Peugeot

Peugeot 307 Airbag Fault Arızası ve Çözümü

0
Airbag Fault 307
Airbag Fault 307

Arabanınızın bir anda yol bilgisayarında “ AIRBAG FAULT “ arızasını görüp ayrıca ikaz sesi duyduğunuzda yapabileceğiniz bazen basit bazen detaylı işlemler ile bu arızayı çözebilirsiniz. Sizlere en basit tamirciye gitmeden kendiniz yapabileceğiniz birkaç öneri sunduktan sonra daha sonra bu sorunun detaylı çözümlerini de inceleyeceğiz.

Airbag Soketlerini Kontrol Ediniz

Peugeot 307 araçlarının şoför koltuğun altında yer alan soketler yılların verdiği etkisiyle bazen oksitlenebiliyor veya temassızlık edebiliyor. Bunu düzeltmek için ilk önce akü kablolarını çıkartıp 3 dakika kadar bekleyip araba içinde elektriğin tamamen kesilmesini bekleyin. Daha rahat çalışma olması için şoför koltuğunu 4 tane vidasını sökerek çıkartınız. Koltuğun altında bulunan airbag kablosu ve soketini göreceksiniz. Bunu güzelce düz tornavida ile çıkardıktan sonra contak temizleyeciler ile temizleyip herhangi bir yırtık ve benzeri durum olup olmadığını kontrol ediniz. Bunu yaptıktan bir süre sonra hata eğer bundan kaynaklısı ise düzelmiş olacaktır.

Airbag Direksiyon Sargısı

Diğer karşılaşılan sorunlardan bir tanesi ise direksiyon içerisinde yer alan soket veya sargıdan olabilmektedir. Basitten zora doğur gidersek ilk önce burada soketleri kontrol etmemiz gerekmektedir. Daha sonra özellikle araç bilgisayarına bağlayıp sargıdan arıza verdiğimiz zaman bir Airbag Tamircisine gidip sargımızı tamir ettirmemiz gerekmektedir.

Sensörler ve Bilgisayar ile Arıza Tespiti

Çok nadir olsa da bazen sensörler arızalanabiliyor ve bu durumda arıza direk olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca sistemde elektronik bir arıza olması durumunda ise bu durum aracın beynini karıştırıp başka bir arıza da buna sebebiyet verebiliyor. En basitinden kendimiz soketlerimizi kontrol edip sorunu bulamadığımız zaman Airbag Tamiri eden bir ustaya gitmemiz gerekmektedir. Ancak bizim aracımız Peugeot 307 olduğu için bize özel arıza tespit yazılımı kullanan yerlere gidersek bilgisayarda özellikle direk olarak hata karşımıza çıkacak ve bu sebepten dolayı bir çok parça deneyip daha büyük masraflardan kurtulmuş olacağız. Peugeot 307 inin orijinal arıza tespit yazılımı PP2000 olmakta olup özellikle bunu servislere sorup olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz airbag tamircisinde bu cihaz yoksa bile PP2000 ile arıza tespit yapan bir servisden arızayı örenip bilinçli bir şekilde de tamirciye gitmeniz daha az masraf edeceğiniz anlamına gelir. Her türlü soru ve önerilerinizi aşağıdan yazabilirsiniz.

Rölanti Dalgalanmasının Nedenleri ve Çözümleri

Önceki Yazı

Opel Astra Teyp Sıfırlama – Resetleme

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir