Peugeot

Peugeot 307 Antipollution Fault Hatası ve Çözümü

0
Peugeot 307 “Antipollution Fault”

Antipollution Fault”  yani Türkçesi “Hava Kirliliği Önleme Hatası” olarak karşımıza çıkmaktadır. Peugeot 307 araçlarından çok sıkla karşılaşan bir hata olmakta olup bazen çok önemsenmeyen bir hata olarak gözükse de bazen ise büyük arızaların habercileri olabilir.

307 aracımızın bilgisayar ekranından “Antipollution Fault” arızası çıktığı zaman motor gösterge ışıklarında ise motor arızası ışığı çıkmaktadır. Bunun nedeni en kesin olarak bilmek için aracımızı bilgisayara bağlayığ hangi hatadan dolayı bu arızayı verdiğimizi öğrenmemiz doğru olacaktır. Ancak en çok karşılaşılan durumları sizin anlattık.

Aracınızda LPG var ise ayarları doğru yapılmamış ise fakir veya zengin karışımından dolayı “Antipollution Fault” arızasını verebilir. Özellikle LPG li araçlarımız için AFR ayarı yaptırmak onları benzine en yakın ve en doğru karışımla kullanmamız sağlayacak ve bu arıza ile karşılaşmayacağız.

İkinci en çok karşımıza çıkan husus ise Buji ve Bobinlerimizde oluşan sorundan dolayı bu hatayı vermesidir. Genelde bu sebepten olması durumdan arabada teklemeler meydana gelebilir ve “Peugeot 307 Catalytic Converter Fault” arızası ile karşımıza çıkacaktır. Bu durumda hemen bilgisayar bağlanmalı bobinlerden hangisi arızası olduğu tespit edilmeli ve bujiler kontrol edilmelidir.

Başka bir sorun ise hava yakıt karışımını yapmaya sağlan oksijen sensörlerin düzgün çalışmamasından dolayıdır. Bunlardan iki adet olmakta olup öncelikle temizlenerek denenmesi daha sonra değişme gidilmesi önerilir. Ayrıca map sensörü ve gaz kelebeği temizliği  yağ bakımları ile rutin yapılması önerilir.

Diğer husus ise kötü yakıt almanız veya deponuzun sonuna kadar kullanıp depo sonunda kalan tortullardan dolayı oluşmasıdır. Bunu her zaman güvendiğiniz yerden yakıt alıp yüksek devirde kullanıp temizlemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yakıtınız ek katkı maddeleri de kullanmanız motor ve arabanız için sağlığı için yararlı olur. Çok az olsa katalizör arızasından, mazot pompası, enjektörler gibi değişik sebeplerden olabilir. Ancak aracınızı uzun süredir kullanıyorsanız bu arızasının büyük mü küçük bir arıza habercisi olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak içinizin rahat olması için isterseniz bilgisayara bağlayıp büyük bir arıza olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ülkemizde yakıt kalitesinin düşük olması sebebiyle bu arıza ile çok fazla karşılaşılmaktadır.

Peugeot 307 Catalytic Converter Fault Arızası ve Çözümü

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir