Peugeot

Peugeot 307 Automatic Gear Fault Arızası ve Çözümü

0
Automatic Gear Fault
Automatic Gear Fault

Peugeot 307 Triptonik vitesli arabalarda Automatic Gear Fault arızası yani otomatik şanzıman arızası ile karşımıza çok fazla çıkmaktadır. Ustalar genellikle çok fazla bu arızaya nokta atışı çözümler yapmamakta olup deneme yanılma yöntemiyle yapmaktadırlar. Sizlere verdiğimiz öneriler ile sizler büyük masraflar çıkarmadan adım adım bu arızayı çözebilirsiniz.

Bu arıza bilgisayar ekranında Automatic Gear Fault yazmakta olup vites ekranında ise yazılar silinip kar ve sport moduda yazıp sönmekte olup arızayı göstermektedir. Bu durumda araba hemen sağa çekilerek durulması ve çok fazla arabanın yürüyenin de sorun yoksa en yakın servis istasyonuna gidilmesi gerekmektedir.

307 selenoid valf

Bu arıza çözümüne adım adım başlayalım. İlk olarak şanzımanın fazla ısınmasından dolayı bu hatayı vermektedir. Soğutma sistemini kontrol etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ikinci adım olarak yazılımınızın güncel olması gerektiğini öneririz. Bunları yaptıktan sonra diğer adımlar olarak ilk olarak valflerden ve şanzıman yağına geçebilirsiniz. Genelde valfler özellikle yeni modelden taktırırsanız şanzımanın yağının görevini tam olarak yerine getirecek ve bu hatanın çözümüne ulaşacaksınız.

En pahalı yöntem ise şanzıman revizyonu oluşma gereksinimidir. Eğer yukarıda önerdiğimiz çözümler arızalarına çözüm olmadıysa bunu yaptırmanız gerekebilir. Bu biraz pahalı bir işlem olsa da aslında şanzımanınız için en sağlık olanı olacaktır. Tabi bunlardan önce bir bilgisayara bağlanıp arızayı tam anlamıyla bakmanız ve AL4 şanzımanından çok iyi anlayan ustaya göstermeniz önerimiz olacaktır. Şanzımanızı revize yaptırıp yada arızaya çözümledikten sonra uzun ömürlük için şanzıman yağınızı 40 bin ilee 60 bin km arasında değiştirmenizi öneriririz. Genellikle bu sorunların başından şanzıman yağı değiştirmemekten kaynaklı olmakta olup şanzıman yağınızı düzenli değiştirip  bakımlarınızı yaparsanız bu sorunun bir daha ortaya çıkmasını önlemiş olursunuz.

Peugeot 307 Catalytic Converter Fault Arızası ve Çözümü

Önceki Yazı

Peugeot 307 Kullanıcı Yorumları ve Kronik Arıza ile Çözümleri

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir