Peugeot

Peugeot 307 Catalytic Converter Fault Arızası ve Çözümü

0

Catalytic Converter Fault yani Katalik Konvektör arızası Peugeot 307 LPG li araçlarda çok fazla karşımıza çıkmaktadır. Katalizör arızası veren araçlarda belli bir hızda giderken tekleme problemleri, motordan çıkan havayı dışarı verememe, hızlanmalarda yavaşlık, rampa çıkamama gibi problemler ile gelmektedir.

Bu arıza karşımıza genellikle Antipollution Fault arızası ile birlikte çıkmaktadır. LPG li araçlarda çok sık görülen bir arıza olmakta olup yakıt farkı ve gerekli ayarların düzgün yapılmamasından dolayı katalizör ve ateşleme sistemleri ile bujilerin hasarlanmasına yol açmaktadır.

Arızayı çözmek için iki seçenek vardır. Bunları anlamak için ilk önce en ucuz yoldan hareket etmek gerek. İlk önce aracınızı bilgisayara bakıp atelşem sistemlerinde herhangi bir arıza olup olmadığınız anlamakta fayda var. Çünkü bu arıza genelde bobinler ve bujiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer sistemde çıkan 4 adet adet ateşleme sisteminden bir tanesi tam verimli çalışmadığını gösteriyorsa ateşleme bobini değiştirerek çözüm bulunabilir.

Diğer çözüm ise kimse bunun başına gelmesini istemez ki katalizör arızasıdır. Motor üzerinden çıkan zararlı gazlar zaman içerisinde katalizörü kapatabilir ve buna zarar verip görevini yerine getirmeyecek duruma sokabilir. Bu gibi durumlarda arabada genel bir çekişten düşüş meydana gelir. Bunun çözümü katalizör değiştirmek olacaktır.

Katalizör genel anlamda pahalı bir parça olmakta olup ancak arabanız ve çevremiz için hayatı önem taşımaktadır. Pahalı olmasından dolayı bazı kişiler katalizör içini boşaltma gibi yolları da tercih etmektedir. Ancak bu yol çok fazla tercih edilmemelidir. İlk olarak egzoz gazı muayenesinden bu durumda geçemeyebilirsiniz. Arabanızda her ne kadar performansı daha çok artacak deseler de arabanızda dalgalanmalar meydana gelebilir. Bunun yerine işin ehli bir usta bulup katalizör taktırmanız faydalıdır.

Peugeot 307 Antipollution Fault Hatası ve Çözümü

Önceki Yazı

Peugeot 307 Automatic Gear Fault Arızası ve Çözümü

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir