Araç Arızaları

Şanzıman Arızalarının Genel Nedenleri

0
Şanzıman Arıza
Şanzıman Arıza

Şanzıman bildiğimiz ismiyle vites kolisi motordan aldığı eforu istenilen tork bedelinde şafta ileten ve hareketi sağlayan kilit parçalardan biridir. Vasıta için kilit parça kıymeti taşıması ise onu en ehemmiyetli parçalardan biri haline getiriyor. Bu surattan şanzıman arızaları ve neden olduğu meseleler iyice öğrenilmeli ve oluşabilecek meselelere karşı fikir sahibi olunması gerekmektedir.
Günümüzde vites paketleri sürüş sevinci için ehemmiyetli bir yer edindiğinden üretici işletmeler yol ve yük vaziyetine göre muhtelif vites paketleri üretmektedir. Yaygın olarak kullanılan vites kolilerini sıralayacak olursak;

  • Kayıcı diş tipli vites kolisi
  • Kayıcı manşonlu vites kolisi
  • Senkromençli vites kolisi
  • Kilitli senkromençli tip vites kolisi

Oluşabilecek meselelerden laf etmeden evvel şanzımanın vazifelerine bakacak olursak; Şanzıman, ana mil, grup mili, dişli sistemleri, giriş milipriz, kayıcı mil, vites çatalı, senkromen sistemlerden oluşur. Motordan baskı balata yoluyla aldığı gücü aktarma yoluyla hareketi sağlar. Bir bahçeşehir escort öteki vazifeyi ise vasıtanın duraksama anında motorun çalışır halde kalmasını sağlar. Motorun her çalıştırılmasında motor parçalarının yüksek sürtünmeye maruz kalmasından dolayı motoru gözetici özelliği de vardır. Son olarak ise yakıt tasarrufu sağlar. Kısa süreli duraklamalarda motorun açılıp kapanmasını önlediği için yakıtı da gözetir.
Şanzıman sistemi arızalarına baktığımızda en ehemmiyetli kısım arızadan çok arızanın neden olduğu olasılıkların öğrenilmesi ve uygulanmasıdır. Böylece kısa müddette mesele çözülür ve afaki parça sökmekten sakınılır. Olası arızalara bakacak olursak;
Vites Geçişi Güç
Vites değiştirme çubukları ayarsızdır. Vites değiştirme çubuk irtibatları yağsızdır. Debriyaj boşluğu fazladır. Vites değiştirme çatalı eğilmiştir. Dişlinin dişleri zararlıdır. Senkromeç zarar almıştır.
Viteste Kalıyor Vitesten Çıkmıyor
Vites değiştirme çubukları ayarsızdır veya sökülmüştür. Debriyaj ayırmıyor.Kilit misketleri yerlerinde sıkışık kalmıştır. Senkromeç sıkışmıştır.
Viteste Ama Hareket Yok
Debriyaj kaçırıyor. Dişlinin dişleri düzlenmiş,silinmiştir. Vites değiştirme çatalı yoktur. Dişlilerden biri yada mil kırıktır. Mildeki kama veya frezeler silinmiştir.
Vites Boşta Ses Yapıyor
Dişliler aşınmış, dişler kırılmış yada bölünmüştür. Yataklar aşımış ve kirlenmiştir. Volan göbeğindeki rehber yatak aşınmış veya hafiflemiştir .Vites kolisi ile motor aynı aksta değildir. Grup dişlisi yıpranmıştır. Giriş mili arızalıdır.
Vites Kolisi Yağ Kaçırıyor
Yağ niteliği makûs olduğundan köpüklenme vardır.Yağ seviyesi fazladır.Contalar kesilmiştir veya conta yoktur.Keçeler zarar almıştır.Yağ segmanlarında fiziksel zarar vardır yada yalnış takılmıştır.Yağ boşaltma tapası hafiflemiştir.Vites kolisi gövdesi çatlaktır.Varsa yan kapaklar yıpranmıştır.Kilometre dişlisini yakalayan tapa hafiflemiştir.
Genel olarak karşılaşabileceğiniz meselelere ve sebeplere bakıldığında aralıksız kullanım halinde olan parçaların zarar almış olabileceği görülmektedir.Yaşanılan mesele çeşidine göre meseleye neden olacak alakalı parçalara ilk etapta bakmanız vasıta sıhhati için kritik ehemmiyet taşımaktadır.Hergün canınızı itimat ettiğiniz vasıtalarınızın bakımlarına itina gösterin ve can kaybı gibi daha büyük meseleler yaşamayın.Keyifli sürüşler.

Sensör Arızası Nasıl Anlaşılır? Sensör Arızası Nedir?

Önceki Yazı

LPG’de Arıza Lambası Neden Yanar ?

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir