Araç Arızaları

Şanzıman Yağı Seviyesi ve Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

0
Şanzıman Yağı Seviyesi
Şanzıman Yağı Seviyesi

Şanzıman yağı, şanzıman bileşenlerini ve yüzeylerinin kayganlığını artırarak sürtünmeyi eksiltir ve eskimeyi en aza indirir.

Şanzıman yağının vasati olarak 80 bin-100 bin kmde taşıtın modeline göre değişir değişmesi gerekir. Fakat vasıtada şanzıman yağı azalması bulguları görülürse bu kmler beklenmeden şanzıman yağı değiştirilmeli veya ilave edilmelidir. Aksi takdirde gideri yüksek şanzıman arızaları ortaya çıkabilmektedir.

Şanzıman yağı neden azalır ?

Şanzıman yağı beklenen kmnden evvel azalıyorsa bunun sebebi genellikle şanzıman yağı firariyidir.

Şanzıman yağı yetersizliği bulguları

Vasıtada şanzıman yağı azalması olup olmadığını bilmek için şanzıman yağı hakimiyet edilmelidir. Şanzıman yağının seviyesi kadar rengi de ehemmiyetlidir. Şanzıman yağının banal rengi kırmızı olup transparandır. Yağ kırmızıdan koyu kahverengiye dönmüşse, transparanlığı eksilmişse ömrünü bitirmiş demektir ve değiştirilmelidir.

Garajda yağ izleri görülmesi

şanzıman yağı yetersizliğinin en ehemmiyetli bulgusu sarih bir işarettir ama her nedense bazen göz arkasını edilmektedir. Garajınızda veya taşıtınızı park ettiğiniz yerde kırmızı veya kahverengiye yakın kırmızımsı kirler görürseniz şanzıman yağ firariyi olduğundan şüphelenmelisiniz. Kirler siyaha yakın ise motor yağı olabilir.

Şanzıman yağı firariyi genellikle conta veya keçelerden kaynaklanır.

Vites geçişlerinde yavaşlık

Şanzıman yağı azaldıysa vites metamorfozu için yeterli tazyik oluşması için 2 veya 3 saniye geçmesi gerekir.

Bu da viteslerin daha yavaş geçeceği anlamına kazanç.

Vites geçişlerinde zorlanma

Hem manuel ve otomatik şanzımanlı vasıtalarda vites geçişlerinin meselesiz olması için yeterli seviyede şanzıman yağına lüzum vardır. Şanzıman yağı kirlenmiş veya eksilmişse vites geçişlerinde gecikme ve zorlanma olacaktır.

Düz vites vasıtalarda bu mesele devam ettikçe vitese geçmeme problemleri oluşacaktır.

Vites değiştirirken gacırtı dinlenmesi

Şanzıman muntazam çalışıyorsa hiç ses gelmez. Vites değiştiriken gacırtı geliyorsa, boşa alınca tıkırtı veya ritmik sesler dinlerseniz şanzıman yağınız azalmış veya tork konvertörüyle ilgili bir mesele var demektir.

Koku gelmesi

Taşıttaki şanzıman yağı firarisini önemsememe faktörüz ve bu nedenle şanzıman yağının fazla azalması gidişatında seyir halindeyken şanzımanın hareketli parçaları sürtünme sebebiyle fazla ısınacak kalan az ölçü yağ yanınca burnunuza güçlü bir koku gelecektir.

Böyle bir vaziyet başınıza kazançsa taşıtınızı kenara sürükleyip motorun iyice soğumasını bekleyin. Şanzıman yağını ilave etmeden yola devam etmeyin.

Vites sıçraması

Şanzıman yağı azalırsa sistemdeki hidrolik tazyik düşer. Yeterli hidrolik tazyik sağlanmadığı için seçtiğiniz mevcut viteste kalamazsınız.

Vitesi yükseltirsiniz ama araba o vitese uygun biçimde süratlenmez.

Opel Astra ESP Işığı Neden Yanar ve Çözümü

Önceki Yazı

Rölanti Dalgalanmasının Nedenleri ve Çözümleri

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir