Araç Arızaları

Sensör Arızası Nasıl Anlaşılır? Sensör Arızası Nedir?

0
Sensör Arızası
Sensör Arızası

Motorlu taşıtların çalışması ve idarenmesinde sensörler çok büyük işleve sahiptir. Bazı sensör arızalarında motor çalışmasını sürdürebilirken veya en azından taşıtı bir teknik servise götürebilecek kadar çalışmasına izin edilirken, bazı çok ehemmiyetli sensör arızaları motorun çalışamaz hale gelmesine neden olabilir krank konum sensörü veya tuhaf mili konum sensörü gibi.

bahçelievler escort

Motorda kullanılan sensörlerin arızalarında, bir arıza vaziyetinde motor hakimiyet birimi ECU, sensörün yolladığı bilgiler yerine, belleğindeki yedek bilgileri referans alarak motorun acil gidişat modunda çalışmasına izin verir. Böyle bir gidişatta motor devri takribî 2000 yıka statiklenir ve en azından teknik servise kadar taşıtın kullanılabilmesi sağlanır.

Sensör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Taşıtta kullanılan sensörlerin arızalanması genellikle elektronik hakimiyet birimi tarafına idrak edilir ECU. Bir sensörün ölçüm aralığı ve yollayabileceği sinyalin maksimum ve asgari bedelleri muhakkaktır, şayet sensör bu kıymetlerin dışında bir sinyal yollarsa, ecu bunu arıza olarak algılar ve gösterge oturumunda arıza lambasını yakar.

Bu gidişatın bir ödünü şudur, bir sensör idrak ettiği bir büyüklüğü göre klasikte 200-1000 milivolt arası voltaj üretiyor olsun, reelde 300 milivolt üretmesi gereken bir gidişatta 500 milivolt üretiyorsa, bu gidişat bir arıza olarak idrak edilmez ve motor bu yanlış sensör bilgisine göre ayarlanır ve idarenir, bu ise düşük performans yüksek yakıt tüketimi gibi neticeler doğurur. Fakat büyüyen teknolojiyle, artık arabalardaki bir sensörün bilgisi, başka sensörlerden gelen sinyallerle karşılaştırılıyor ve olmaması gereken bir sinyal idrak edildiğinde bunun bir arıza olduğu neticesine varılabiliyor.

Misalin gaz pedalı konum sensöründen veya gaz kelebeği konum sensöründen gelen sinyalle, fren müşüründen gelen sinyal karşılaştırılır, klasikte bu ikisinin sinyalleri aynı anda üretilemez, bunun gibi manasal denemelerle sensörlerin doğru çalışıp çalışmadıkları hakimiyet edilebilir.

Bir sensörün arıza hakimiyeti, diyagnostik programıyla “güncel kıymetler” menüsünden o anki ölçülen bedelleri kollanarak yapılabilir. Yeniden diyagnostik makinesiyle senörün voltaj sinyalleri “osiloskop” menüsüyle grafik olarak izlenebilir, olması gereken grafik bilgisiyle aradaki farktan arıza bulma ve tanılama harekâtı hemen yapılabilir.

Bunların dışında bir senörün arıza hakimiyeti avometreyle mulitmetre iletişim uçlarından, voltaj ve mukavemet ölçümleri yapılarak hakikatleştirilebilir. Ölçülen kıymetler taşıtın atölye el kitabındaki teknik bilgilerle anlaşmalıdır. Aksi halde arızalıdır.

Sensörlerin besleme voltajı genellikle 5 volttur.

Araç Bakımında Neler Değişmelidir?

Önceki Yazı

Şanzıman Arızalarının Genel Nedenleri

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir