Araç Arızaları

Supap erimesi nasıl anlaşılır ? Supap Arızası Belirtileri

0

Motor supapları eridiğinde motor kompresyon kaçıracaktır, sürükleyişi düşecektir, yakıt sarfiyatı çoğalacaktır, motor rölanti devri kumpassızlaşacaktır, süratlenmede kesiklikler ve gaz yememe meseleyi alana gelecektir.
Özellikle lpg’li taşıtlarda alev sıcaklığının daha fazla olması nedeniyle supap erimesi daha sık görülmektedir. Bu gidişatta supaplar set olarak değiştirilir. Bunun dışında lpg’li taşıtlarda takribî 30.000 kmde bir supap ayarı yapılması gerekebilmektedir.

Supaplarda Hakimiyet Edilmesi Gereken Kısımlar

Motor supaplarının sökülüp arınılması ve hakimiyet edilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
Supap tablasının supap kafasının kalınlığı hakimiyet edilmelidir. Zamanla yıpranan ve incelen eriyen supap tablasının sıcaklığa dayanımı eksilir, bu gidişatta kısa müddette yanabilir.
Motor silindir kapağında emme ve egzoz supapları bulunur. Egzoz supapları daha fazla sıcaklığa maruz kaldığından dolayı, daha fazla eskirler, daha fazla incelirler.

Supap yanması alana geldiğinde, bu supaplar genellikle egzoz supapları olacaktır. Supapların egzoz yanma-egzoz anında sarih kalması, çok fazla ısınmalarına neden olur, supapların sarih kalma süresi çoğaldıkça, çok ısınıp yanma meyilleri de çoğalır.
Şayet supap yayları aşınmışsa, supapların sarih kalması zamanı da bir ölçü çoğalacaktır.
Supap başkalaşımı yapıldığında, set olarak tüm supaplar değiştirilir ve supap ayarı yapılır.
Supap tablaları yanma odasına açıldığından yüksek sıcaklıklara maruz kalırlar. Supaplarda özellikle supap tablalarında oyuk-çatlak-yıpranma-yanma biçiminde supap arızaları alana kazanç.

Supap oturma yüzeyi, supap kafasının silindir kapağına oturduğu konik yüzeyli kısımdır, bu kısım yanma odasının sızdırmazlığı kompresyon oluşması açısından çok ehemmiyetlidir. Supap oturma yüzeyindeki oyukluk-yıpranma veya yanma, silindirlerde kompresyon firarisine, makûs yanma hadisesine, çekiş kaybına, kesik süratlenmeye, kumpassız rölanti devrine, vuruntuya, arıza lambasının yanmasına neden olacaktır. Supap başının – oturma yüzeyinin eskimesi vaziyetinde supaplar değiştirilmelidir.

Supap sapının kalınlığı hakimiyet edilmelidir. Supap sapı incelmişse, supap sapının boyu da çoğalmış olabilir. Bu gidişatta supap giderekmesi sapma yapacaktır, motorun çalışması etkilenecektir. Supap sapının kalınlığı bir den fazla noktadan ölçülmeli ve hoşgörü hudutlar içerisinde kalmalıdır.

Supap tırnak yuvalarının eskimesi hakimiyet edilmelidir. Supap tırnakları, supap yuvalarına bütün ve muntazamca oturmuş olmalıdır. Supap tırnakları, supap sapı ve supap yayını, supap yay tablasıyla birbirine bağlar. Supap tırnakları yerinden çıkarsa, supap sapını supap yayına bağlayan iletişim kaybolmuş olur, bu gidişatta supap silindirin içine düşecek veya altta kalacaktır. Bu gidişatta piston supaba çarpabilir ve büyük maliyetli arızalara neden olabilir.

LPG’de Arıza Lambası Neden Yanar ?

Önceki Yazı

Araba Amortisör Arıza ve Çözümleri Nelerdir

Sonraki Yazı

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir